PROJEKTY

Październik 2013

SZTUKA ŁĄCZY POKOLENIA

Informacje praktyczne:

Udział w projekcie biorą 2 grupy dzieci – uczniów śródmiejskich szkół podstawowych. Każda z grup uczestniczy w cyklu warsztatów kreatywnych – 5 razy po 1,5 godziny. Spotkania prowadzą artyści-seniorzy z Okręgu Warszawskiego ZPAP: Pan Leszek Pliniewicz i Pani Teresa Malinowska.

Projekt zakończył wernisaż, na który dzieci zaprosiły rodzinę, znajomych, nauczycieli i kolegów ze szkoły. 

Uczestnictwo w warsztatach jest bezpłatne.

Idea i cel:

Program zajęć został przygotowany z naciskiem na wzajemną wymianę doświadczeń, np. poprzez zajęcia poświęcone ulubionym bohaterom literackim. Tu każdy, począwszy od prowadzącego, opowiada o wybranej postaci. Dzieci dowiadują się o książkach czytanych w przeszłości, prowadzący natomiast poznaje dziś czytane historie. Następnie, uczestnicy projektu mierzą się z tematem poprzez prace plastyczne, np. rzeźbienie omawianych wcześniej bohaterów w glinie.

Projekt zakłada, że narzędziem dialogu międzypokoleniowego będzie sztuka: chcemy pokazać dzieciom, w jaki sposób korzystać z różnych technik plastycznych jako środka wyrazu dla własnych pomysłów, a także zainteresować kontaktem z osobami w wieku ich dziadków i babć.

Brak dostępu do kultury i sztuki czy brak oferty zapewniającej możliwość  samorozwoju jest zagrożeniem, którego może prowadzić nawet do zagrożenia jakim jest wykluczenie kulturowe. Polega ono nie tylko na niemożności fizycznego uczestnictwa w świecie kultury, ale – co znacznie istotniejsze – nieumiejętności radzenia sobie z przekazem symbolicznym o wyższym stopniu złożoności, odniesienia do ram symbolicznych, w których odbywa się społeczna komunikacja. 

Za sprawą zajęć o charakterze czysto twórczym – gdzie celem kluczowym jest wyrażenie siebie – dajemy szansę na wzmocnienie poczucia podmiotowości i osobistej godności uczestników. Poniżej kilka zdjęć z wernisażu prac dzieci.

IMG_2508IMG_2486IMG_2467IMG_2478IMG_2467IMG_2464IMG_2494IMG_2481

LOGO_SRODMIESCIE_biale_wspolfinansowanie

———————————————————————————————————————————————–

14 września 2013

 

LETNISKO LITERACKIE W WAWERSKIEJ STREFIE KULTURY

 

Dziwna to była sobota… Goście przyjechali pociągiem parowym – w oparach siarki i kłębach czarnego dymu. Wejścia do budynku strzegły dwa ogromne stwory przybyłe prosto z teatru Baj. W wąskich korytarzach można było spotkać Króla Maciusia, tygrysy, lalki.

A w naszej sali – kilkudziesięciu Tuwimów płci obojga;-)

wawer wawe waw w wa

————————————————————————————————————————————————

8-12 oraz 15-19 lipca, 5-9 sierpnia 2013

LETNIA PRZYGODA ZE SZTUKĄ

Fundacja RUND zaprosiła dzieci w wieku 6 – 12 lat do udziału w artystycznych półkoloniach. Jest to projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Plan zajęć został stworzony tak, by uczestnicy otrzymali zarówno porcję wiedzy dot. świata sztuki, jak szansę wzięcia udziału w zajęciach praktycznych, bazujących na rozmaitych materiałach i technikach plastycznych. Nie były to informacje i umiejętności oderwane od rzeczywistości! Dzieci miały możliwość poznania własnego miasta na nowo – tu także kreatywnego oblicza sztuki ulicy. Odczarowały wizję ośrodków sztuki i kultury jako niedostępnych i nudnych. Zrozumiały jak czerpać radość z tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Odbyły fascynującą podróż dookoła świata.

LOGO_biale_wspolfinansowanie

 tęcze msn tinga

————————————————————————————————————————————————–

15 czerwca 2013

PIKNIK Z KSIĄŻKĄ

Doroczny piknik organizowany przez Dom Kultury Włochy okazał się tłumnie odwiedzaną przez Warszawiaków imprezą. Skwer, który zajęła nasza fundacja tętnił życiem!

hilary 10 abecadlo 5 abecadlo 8 rzepka 2 rzepka 15 IMG_1241 ksiazka 9 ksiazka 5

———————————————————————————————————————————————–

1-12 października 2012

PORANKI ZE SZTUKĄ. SPOTKANIA KULTURALNO-ARTYSTYCZNE DLA SENIORÓW.

Podczas codziennych spotkań uczestnicy wzięli udział w zajęciach plastycznych, wysłuchali kilku krótkich wykładów dotyczących sztuki, bogato zilustrowanych przykładami, a także wybrali się zobaczyć aktualne wystawy do Zachęty i CSW. Tygodniowe spotkania zakończył uroczysty wernisaż.

Program projektu został przygotowany tak, aby był przystępny dla uczestników bez wcześniejszych kontaktów ze sztuką i plastyką, a osobom posiadającym zdolności manualne i umiejętności plastyczne umożliwił ich rozwój. Sprzyjała temu także przewidziana, niewielka ilość osób w grupie.

LOGO_SRODMIESCIE_biale_wspolfinansowanie

 Poranki ze sztuką, 8-12.10.2012, Fundacja RUND Poranki ze sztuką, 8-12.10.2012, Fundacja RUND Poranki ze sztuką, 8-12.10.2012, Fundacja RUND Poranki ze sztuką, 8-12.10.2012, Fundacja RUND Poranki ze sztuką, 8-12.10.2012, Fundacja RUND Poranki ze sztuką, Fundacja RUND